Make your own free website on Tripod.com

Parlor City Trot Half Marathon

Age Group Results

September 23, 2000


Results by Fort Wayne Track Club

Open Category

Overall Female Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Karlene Herrell         Peru  IN            35       13    1:22:57.0    6:20/M
       2    Anne Flynn              Augusta  MI         37       14    1:23:02.4    6:20/M
       3    Linda Gorman            Ft Wayne  IN        36       25    1:29:13.1    6:49/M
       4    Kathy Demeritt          Ft Wayne  IN        22       26    1:29:28.4    6:50/M
       5    Reena Chandler          Peru  IN            23       36    1:35:35.5    7:18/M
       6    Megan Dexheimer         Ft Wayne  IN        20       48    1:39:10.7    7:34/M

Women 20 to 24

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Joanna White            South Bend  IN      24       64    1:45:28.6    8:03/M
       2    Laura Baugh             Indianapolis  IN    24      149    2:06:49.7    9:41/M
       3    Stephanie Cox           Columbus  IN        22      156    2:09:25.2    9:53/M

Women 25 to 29

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Susan Mayer             Muncie  IN          26      147    2:06:26.6    9:39/M
       2    Emily Hiester           Chicago  IL         25      155    2:09:24.9    9:53/M
       3    Kathleen McGrath        Evanston  IL        29      166    2:13:11.1   10:10/M

Women 30 to 34

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Debra Hoffer            New Haven  IN       31       57    1:40:57.8    7:42/M
       2    Susan Thornton          Ft Wayne  IN        34       75    1:47:03.0    8:10/M
       3    Paula Rickerd           Ft Wayne  IN        31       76    1:47:12.3    8:11/M
       4    Melissa Frieden         Ft Wayne  IN        31       82    1:48:20.0    8:16/M
       5    Jennifer Steigmeyer     Ft Wayne  IN        30       92    1:50:25.8    8:26/M
       6    Kimberly Summers        Ft Wayne  IN        31      105    1:54:27.5    8:44/M
       7    Sharon Veach            Destin  FL          32      127    1:59:35.8    9:08/M
       8    Mary Newell             Fort Wayne  IN      31      153    2:08:59.3    9:51/M
       9    Lisa Smith              Indianapolis  IN    30      161    2:12:01.1   10:05/M
      10    Renee Thomas            Auburn  IN          34      181    2:24:52.5   11:04/M

Women 35 to 39

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Beth A Skinner          Ft Wayne  IN        36       54    1:40:24.8    7:40/M
       2    Julie McNulty           Ft Wayne  IN        35       63    1:44:24.3    7:58/M
       3    Amy Hile                Fort Wayne  IN      35       66    1:45:37.8    8:04/M
       4    Karen Kosberg           Ft Wayne  IN        38       99    1:52:25.2    8:35/M
       5    Denise Conrad           Decatur  IN         39      118    1:57:27.4    8:58/M
       6    Cynthia Brix            Muncie  IN          39      130    2:00:27.5    9:12/M
       7    Caroline Runyan         Ft Wayne  IN        36      132    2:00:45.9    9:13/M
       8    Jan Harris              Muncie  IN          39      142    2:04:01.3    9:28/M
       9    Diana Schowe            Auburn  IN          35      175    2:19:13.6   10:38/M
      10    Teressa Brunner         Bluffton  IN        36      177    2:20:34.4   10:44/M
      11    Angela Smith            Indianapolis  IN    37      182    2:24:57.9   11:04/M
      12    Brenda Miller           Ft Wayne  IN        39      191    2:48:36.1   12:52/M

Masters Category

Female Winners

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Judy White              Ft Wayne  IN        42       35    1:35:12.2    7:16/M
       2    Sue Fowler-Finn         Ft Wayne  IN        46       47    1:38:39.9    7:32/M
       3    Patricia Lerch          Desplaines  IL      52       80    1:47:29.6    8:12/M
       4    Pam McCulloch           Ft Wayne  IN        42       85    1:49:01.6    8:19/M

Women 40 to 44

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Judy Tillapaugh         Ft Wayne  IN        41       93    1:50:54.5    8:28/M
       2    Tamara Wright           Ft Wayne  IN        42      140    2:03:22.9    9:25/M
       3    Diane Post              Ft Wayne  IN        43      188    2:37:45.2   12:03/M

Women 45 to 49

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mary Ellen Marik        Lima  OH            46      121    1:58:01.0    9:01/M
       2    Vickie Hughes           Lima  OH            48      129    2:00:12.1    9:11/M
       3    Judith Ingleman         Ft Wayne  IN        45      158    2:11:11.5   10:01/M
       4    Susan Markey            Ft Wayne  IN        45      170    2:14:52.1   10:18/M
       5    Katie Garlock           Lima  OH            47      174    2:18:57.5   10:36/M

Women 50 to 54

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Martha Reeves           Huntington  IN      53      151    2:08:52.1    9:50/M
       2    Doris Griffith          Logansport  IN      54      168    2:13:21.3   10:11/M

Women 55 to 59

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sarah Kleinknight       Ft Wayne  IN        57      185    2:34:04.1   11:46/M

Women 60 and over

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Joan Gary               Fremont  IN         64      126    1:59:33.5    9:08/M
       2    Gloria J Nold           Ft Wayne  IN        65      183    2:31:38.9   11:35/M

Overall Male Winners

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Keith Madaras           Pemberville  OH     31        1    1:11:11.8    5:26/M
       2    Mike Cole               Chesterton  IN      25        2    1:11:26.7    5:27/M
       3    Ron Sharp               Fort Wayne  IN      34        3    1:12:36.7    5:33/M
       4    Eric Ade                Fort Wayne  IN      22        6    1:16:05.8    5:48/M
       5    Trent Sinnett           Kokomo  IN          38        7    1:18:18.9    5:59/M
       6    Antonio Estevez         Bluffton  IN        34        8    1:18:41.6    6:00/M

Men 20 to 24

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jim Furkis              Elkhart  IN         23        9    1:19:40.8    6:05/M
       2    Tod Esquivel            Ft Wayne  IN        23       11    1:20:19.4    6:08/M
       3    Aaron Demeritt          Fort Wayne  IN      23       51    1:39:58.0    7:38/M

Men 25 to 29

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mark A Mays             Ft Wayne  IN        27       21    1:27:33.6    6:41/M
       2    Jon Uecker              Ft Wayne  IN        27       24    1:29:03.8    6:48/M
       3    Chris White             South Bend  IN      26       27    1:30:23.0    6:54/M
       4    Tim First               Ft Wayne  IN        28       30    1:31:54.5    7:01/M
       5    Kent Shaw               Bluffton  IN        26       79    1:47:25.7    8:12/M
       6    Jason Knisely           Ft Wayne  IN        28      167    2:13:12.7   10:10/M

Men 30 to 34

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Robert Minnich, Jr      Ft Wayne  IN        33       17    1:24:51.3    6:29/M
       2    Robert W Eherenman      Roanoke  IN         34       34    1:34:43.1    7:14/M
       3    Jerry Gerig             Ft Wayne  IN        33       37    1:35:49.5    7:19/M
       4    Bob White               Lima  OH            32       45    1:38:16.2    7:30/M
       5    Kyle Kerschner          Fort Wayne  IN      31       59    1:42:20.9    7:49/M
       6    Dana Sawyer             Smyrna  GA          34       70    1:46:13.3    8:06/M
       7    Mike Vitali             Indianapolis  IN    34       71    1:46:14.0    8:07/M
       8    Dennis Dickey           Hartford City  IN   34      109    1:55:19.5    8:48/M
       9    Joel Brecount           Ft Wayne  IN        34      145    2:05:36.7    9:35/M
      10    Brad Heyneman           Fort Wayne  IN      31      165    2:12:47.9   10:08/M
      11    Chad Ware               Ft Wayne  IN        33      184    2:32:02.4   11:36/M

Men 35 to 39

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael McManus         Ft Wayne  IN        37       12    1:22:36.7    6:18/M
       2    Kraig Kerschner         Columbia City  IN   35       15    1:24:13.4    6:26/M
       3    Brett Hess              Ft Wayne  IN        35       18    1:26:02.4    6:34/M
       4    John Schnieders         Decatur  IN         36       22    1:27:44.4    6:42/M
       5    David Swenson           New Haven  IN       38       29    1:31:53.8    7:01/M
       6    Chris Caruso            Kokomo  IN          39       38    1:35:53.8    7:19/M
       7    Steve McNulty           Ft Wayne  IN        39       39    1:36:18.7    7:21/M
       8    Robert Novak            Ft Wayne  IN        36       49    1:39:14.7    7:35/M
       9    Jeff Gray               Ft Wayne  IN        38       55    1:40:47.2    7:42/M
      10    Gary Dillman            Fort Wayne  IN      37       69    1:46:09.8    8:06/M
      11    Ronald Eichel           Leo  IN             37       74    1:46:58.0    8:10/M
      12    Mick Martz              Spencerville  IN    39       88    1:49:50.2    8:23/M
      13    Mark Beals              Ft Wayne  IN        38       97    1:51:57.4    8:33/M
      14    Marvin Eady Jr          Ft Wayne  IN        37      108    1:55:16.2    8:48/M
      15    Douglas Foland          Muncie  IN          38      110    1:55:33.8    8:49/M
      16    Jeff Metzger            Ft Wayne  IN        39      112    1:55:36.1    8:49/M
      17    Mike Banman             Lima  OH            36      122    1:58:03.4    9:01/M
      18    Tim McRoberts           Avon  IN            35      137    2:02:10.6    9:20/M
      19    Jon Douglas             Van Buren  IN       35      148    2:06:39.8    9:40/M
      20    Tim Newlin              Ft Wayne  IN        37      163    2:12:28.5   10:07/M
      21    Jim Berghoff            Ft Wayne  IN        39      164    2:12:42.7   10:08/M
      22    Steve Smith             Indianapolis  IN    39      178    2:21:25.7   10:48/M
      23    Russ Sorgen             Ft Wayne  IN        38      180    2:23:40.8   10:58/M

Masters Category

  Male Winners

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Steve Wilson            Lafayette  IN       41        4    1:13:57.0    5:39/M
       2    Gary Romesser           Indianapolis  IN    49        5    1:15:14.0    5:45/M
       3    Jerry Williams          Ft Wayne  IN        40       10    1:20:10.1    6:07/M
       4    Rick Vorick             Ft Wayne  IN        49       16    1:24:39.0    6:28/M

Men 40 to 44

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mike Stone              Ft Wayne  IN        40       19    1:26:21.5    6:35/M
       2    Brian Doyle             Ft Wayne  IN        41       23    1:28:17.5    6:44/M
       3    Kim A Lefever           Columbia City  IN   44       32    1:34:10.3    7:11/M
       4    George Huber            Ft Wayne  IN        43       40    1:36:30.1    7:22/M
       5    J. David Reimschisel, J Leo  IN             40       41    1:36:34.7    7:22/M
       6    Jamshid Nazari          Ft Wayne  IN        40       50    1:39:48.8    7:37/M
       7    John Rajca              Muncie  IN          41       52    1:40:04.2    7:38/M
       8    R. Nicholson            Ft Wayne  IN        41       56    1:40:52.8    7:42/M
       9    John Wiening            Ft Wayne  IN        40       60    1:42:22.5    7:49/M
      10    Richard Taylor          Ft Wayne  IN        42       73    1:46:35.8    8:08/M
      11    Kevin Truelove          Ft Wayne  IN        43       86    1:49:03.5    8:19/M
      12    Joe Kobler              Auburn  IN          42       91    1:50:14.3    8:25/M
      13    Chuck Zumbrun           Ft Wayne  IN        43       98    1:52:15.5    8:34/M
      14    Vern Cedar              Ft Wayne  IN        44      103    1:53:42.5    8:41/M
      15    Michael Variell         Middlepoint  OH     43      106    1:55:00.0    8:47/M
      16    Anthony Crowell         Ossian  IN          42      107    1:55:00.9    8:47/M
      17    Gary Kuhn               Ft Wayne  IN        44      117    1:57:18.6    8:57/M
      18    Gary L Bird             Columbia City  IN   42      119    1:57:30.8    8:58/M
      19    Don Marik               Lima  OH            44      123    1:58:03.6    9:01/M
      20    Randy Hammond           Leo  IN             44      135    2:01:22.0    9:16/M
      21    Quinn Farver            Ft Wayne  IN        41      146    2:06:25.0    9:39/M
      22    David Lupien            Bryan  OH           42      179    2:22:07.1   10:51/M
      23    Tom Allen               Ft Wayne  IN        41      186    2:35:50.8   11:54/M

Men 45 to 49

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Roger L Wilson          Ft Wayne  IN        47       20    1:26:58.1    6:38/M
       2    Doug Sundling           Bluffton  IN        45       28    1:30:27.6    6:54/M
       3    Jed Pearson             Columbia City  IN   49       31    1:32:08.0    7:02/M
       4    Rex Piercy              Logansport  IN      48       33    1:34:18.4    7:12/M
       5    Fred Stoffel            Larwill  IN         49       42    1:36:38.2    7:23/M
       6    John Wulff              Muncie  IN          47       43    1:37:11.6    7:25/M
       7    Donn Nichols            Ft Wayne  IN        48       44    1:37:45.2    7:28/M
       8    John David McPherson    Ft Wayne  IN        47       53    1:40:22.8    7:40/M
       9    Terry Anderson          Ft Wayne  IN        47       77    1:47:22.5    8:12/M
      10    Ted Tiernon             Ft Wayne  IN        46       81    1:48:18.9    8:16/M
      11    Thomas J Felts          Ft Wayne  IN        46       84    1:48:56.8    8:19/M
      12    Lonnie Braun            Garrett  IN         49       89    1:49:52.7    8:23/M
      13    Patrick Kelker          Ft Wayne  IN        47       95    1:51:30.8    8:31/M
      14    Kevin Burns             Ft Wayne  IN        45      100    1:52:46.1    8:36/M
      15    Donald Kramer           Van Wert  OH        46      104    1:53:59.4    8:42/M
      16    Doug McKinzie           Ft Wayne  IN        45      111    1:55:35.7    8:49/M
      17    Dana Grove              Chatham  IL         45      115    1:56:53.7    8:55/M
      18    Randy Hyman             Muncie  IN          48      116    1:56:59.4    8:56/M
      19    Michael Spurgeon        Muncie  IN          47      120    1:57:54.4    9:00/M
      20    Patrick Ryan            Ft Wayne  IN        45      125    1:58:39.5    9:03/M
      21    Hal Atkinson            Huntertown  IN      45      128    1:59:50.8    9:09/M
      22    Stephen M Hilker        Ft Wayne  IN        45      133    2:00:50.1    9:13/M
      23    Les Brown               Auburn  IN          48      141    2:03:50.0    9:27/M
      24    Fred Hannan, Jr.        Ft Wayne  IN        46      144    2:05:32.4    9:35/M
      25    Joseph Nayarkas         Ft Wayne  IN        46      150    2:08:19.9    9:48/M
      26    Jeff Keeling            Ft Wayne  IN        46      152    2:08:54.7    9:50/M
      27    Ray Paxson              Bluffton  IN        46      159    2:11:33.6   10:03/M
      28    Joe Reddoch             Ft Wayne  IN        45      169    2:14:32.7   10:16/M
      29    Lynn T Bobay            Columbia City  IN   49      176    2:19:30.3   10:39/M

Men 50 to 54

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jessie Stout            Peru  IN            51       65    1:45:28.8    8:03/M
       2    Jerry Kiehl             Van Wert  OH        50       67    1:45:52.4    8:05/M
       3    Ed Oliphant             Peru  IN            54       83    1:48:50.9    8:18/M
       4    Ty Murphy               Columbia City  IN   51       87    1:49:11.9    8:20/M
       5    Jim Pickett             Waterloo  IN        51       94    1:51:15.6    8:30/M
       6    Greg Purcell            Ft Wayne  IN        51       96    1:51:34.5    8:31/M
       7    David L Winters         Huntington  IN      50      101    1:53:02.1    8:38/M
       8    Lane Anderson           Warsaw  IN          54      113    1:55:43.4    8:50/M
       9    Verton L Troyer         Milford  IN         51      114    1:56:08.9    8:52/M
      10    Rich Stephenson         Monroeville  IN     53      124    1:58:08.7    9:01/M
      11    Herb Hernandez          Ft Wayne  IN        52      139    2:03:22.5    9:25/M
      12    Craig W Hamilton        Ft Wayne  IN        51      154    2:09:19.8    9:52/M
      13    Lee Pearson             Albion  IN          51      157    2:10:04.0    9:56/M
      14    Rick Storer             Ft Wayne  IN        51      171    2:15:20.2   10:20/M
      15    Ed Daniels              Decatur  IN         52      187    2:36:36.9   11:57/M
      16    Ken Silkworth           Ft Wayne  IN        53      189    2:41:33.0   12:20/M

Men 55 to 59

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brad Yoder              N. Manchester  IN   58       46    1:38:19.5    7:30/M
       2    William A Crane         Warsaw  IN          58       58    1:42:14.3    7:48/M
       3    Dave Boylan             Ft Wayne  IN        58       78    1:47:23.2    8:12/M
       4    Wesley Sabins           Ft Wayne  IN        55       90    1:50:07.1    8:24/M
       5    Joseph Snider           Ft Wayne  IN        55      134    2:01:10.1    9:15/M
       6    Dave Wolff              Auburn  IN          57      173    2:17:20.7   10:29/M
       7    Carl Fields             Columbia City  IN   55      190    2:47:14.3   12:46/M

Men 60 to 64

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ray Contreraz           Paulding  OH        62       61    1:43:03.7    7:52/M
       2    Tom Felger              Ft Wayne  IN        60       62    1:43:13.8    7:53/M
       3    Freeman Hershberger     Goshen  IN          62       72    1:46:29.7    8:08/M
       4    Gary Cox                Mt Summit  IN       62      102    1:53:40.3    8:41/M
       5    Leland R Sibrel         Ft Wayne  IN        63      131    2:00:28.5    9:12/M
       6    Joe Ziegler             New Haven  IN       64      136    2:02:05.0    9:19/M
       7    Karl Dietsch            Ft Wayne  IN        62      138    2:02:27.1    9:21/M
       8    Jack Morris             Ft Wayne  IN        63      143    2:04:44.2    9:31/M
       9    David C Dale            Bluffton  IN        62      160    2:11:40.3   10:03/M
      10    John Fitzgerald         Daleville  IN       62      162    2:12:12.1   10:05/M

Men 65 to 69

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ian Rolland             Ft Wayne  IN        67      172    2:16:55.0   10:27/M
       2    Donald Rhoades          Columbia City  IN   66      193    3:00:26.5   13:46/M

Men 70 and over

     Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jerry Johncock          Grand Rapids  MI    72       68    1:45:58.9    8:05/M
       2    David Miller            Ft Wayne  IN        70      192    3:00:26.3   13:46/M

Software: The Race Director, Race Management Systems, racedirect@aol.com